Co powinno składać się na utrzymanie aplikacji webowej?

Zlecając wykonanie aplikacji webowej zdajemy sobie sprawę, jak ważne jest wybranie odpowiedniego zespołu do zaprojektowania i stworzenia systemu. Czy jednak jesteśmy świadomi, jak ważne jest to, co następuje po zainstalowaniu aplikacji na wskazanym serwerze? Utrzymanie rozwiązania jest tak samo istotne, jak jego właściwe zaprojektowanie. Co powinno się składać na ten proces?

 

Skontaktuj się z nami i przedyskutuj swój projekt!

 

Utrzymanie aplikacji webowej

Istnieją dwa scenariusze tego procesu. Pierwszy z nich zakłada, że firma, która stworzyła aplikację zajmuje się także jej utrzymaniem. W drugim obie te czynności wykonują dwie, odrębne firmy. Niezależnie od tego, w którym modelu podjęliśmy współpracę, zakres obowiązków związanych z utrzymaniem aplikacji powinien być ten sam.

 

Monitorowanie funkcjonowania aplikacji

Czynność ta obejmuje stałą kontrolę poprawności działania aplikacji. W tym zakresie sprawdzana jest spójność wprowadzonych danych, a także tworzone są raporty dotyczące skuteczności funkcjonowania. Aby uzyskać pewność, że aplikacja działa optymalnie dokonywane powinny być także testy manualne oraz automatyczne, a także testy wydajności.

 

Dbałość o bezpieczeństwo danych

Systemy funkcjonujące w chmurze cechują się wysokimi standardami bezpieczeństwa. Właściwe utrzymanie aplikacji w tym obszarze skupia się na monitorowaniu logowań  i informowaniu w sytuacji, gdy użytkownik próbuje uzyskać dostęp z nieznanego urządzenia lub kilkakrotnie wpisuje błędne hasło z nieznanej lokalizacji.

 

Naprawa błędów i raportowanie

Utrzymanie aplikacji webowej, to także szybkie wykrywanie i naprawa błędów. Warto zwrócić uwagę, aby firma, której powierzysz to zadanie, przyjmowała zgłoszenia o problemach z aplikacją od wszystkich użytkowników systemu, w wyznaczonych, dogodnych dla Ciebie, godzinach. Ważny jest także czas reakcji na zgłoszone błędy. Niemniej ważna jest jednak ich analiza, która pozwoli ustrzec się przed nimi w przyszłości.

 

Wspieranie w użytkowaniu aplikacji

Utrzymanie systemu często obejmuje także wspieranie w użytkowaniu rozwiązania, poprzez szkolenia czy doradztwo. Dotyczy ono nie tylko bieżącego korzystania, ale także optymalizacji wykorzystania aplikacji czy jej przyszłej rozbudowy. Kluczowe jest, aby wspieranie to odbywało się w dogodnych dla Ciebie godzinach, a konsultant posiadał odpowiednią wiedzę i doświadczenie.

 

Podsumowując

Utrzymanie aplikacji webowej, to ważne zadanie, które dobrze powierzyć fachowcom. Niezależnie od tego, jak rozbudowana jest Twoja aplikacja, doświadczony zespół, który zajmie się tym zadaniem, będzie w stanie sprawić, że skorzystasz z aplikacji w sposób optymalny, dzięki czemu koszt inwestycji się zwróci.   

 

 

it-consultant

 

Przeczytaj więcej o procesie tworzenia systemu webowego

Skuteczne planowanie harmonogramu projektu IT
Testowanie dedykowanej aplikacji webowej
Jak uniknąć nieudanego wdrożenia aplikacji dedykowanej?
Wdrożenie systemu CRM w SaaSKontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje