Całkowita cena aplikacji webowej

Częstym pytaniem, z jakim stykają się producenci aplikacji webowych jest "Ile kosztuje dedykowane oprogramowanie?". Odpowiedź nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Co składa się na całkowitą cenę takiego rozwiązania? Dlaczego często cena znajdująca się w ofercie na stronie producenta jest inna niż ta końcowa?

 

Zakup dedykowanej aplikacji wraz z prawem własności wyceniany jest na podstawie kilku wytycznych.

 

-Ilości funkcjonalności. Jest to podstawowy czynnik wpływający na cenę. Im więcej procesów obsługuje aplikacja, tym jej cena jest wyższa. Podobnie im trudniejsze operacje wykonuje oprogramowanie, tym jego cena wzrasta.

 

-Utrzymanie serwera. Jest to czynnik znacząco wpływający na cenę, niezależnie czy serwer znajduje się po stronie dostawcy rozwiązania (licencja SaaS) czy zlecającego wykonanie aplikacji. Ceny takiej usługi rozpoczynają się od 300 złotych.

 

-Oferowany zakres wsparcia. W zależności od konkretnej firmy programistycznej konsultacje przed oraz po wykonaniu aplikacji, a także szkolenia i wdrożenia wliczone będą w cenę oprogramowania lub opłacane dodatkowo. Warto zwrócić uwagę także na sposób oraz zakres reagowania na problemy powstałe w trakcie użytkowania rozwiązania.

 

-Możliwość rozbudowy aplikacji. Teoretycznie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, faktycznie decyzja o dodaniu funkcjonalności ma wpływ na cenę. Dlatego ważnym jest wybranie dostawcy, który umożliwi rozbudowę aplikacji według przyszłych potrzeb firmy, udostępniając kod strony oraz dokumentację, a także prawo własności do stworzonego rozwiązania.

 

Dopiero wzięcie pod uwagę wszystkich tych czynników umożliwia stwierdzenie, jaka będzie całkowita cena stworzenia zlecanej aplikacji webowej. Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji kluczowe jest wnikliwe przeczytanie umowy oraz szczegółowe omówienie warunków współpracy.

           

Maria Pruszyńska

 

Przeczytaj także

O co pytać przed wyborem firmy programistycznej?
Software house Kraków
Wdrożenie aplikacji webowej
CRM dla cateringu dietetycznego

Zobacz nasze realizacje

Oprogramowanie do obsługi kursów CRM/ERP

darmowe konsultacje