Gdzie przechowywane są aplikacje webowe?

W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie aplikacjami webowymi. Skąd wynika ta tendecja i czy faktycznie rozwiązania tej klasy odznaczają się wyższą jakością i dostępnością? Odpowiednio dobrane do potrzeb danej firmy i zaprojektowane z myślą o przyszłych użytkownikach usprawnią pracę i pomogą lepiej zarządzać przedsiębiorstwem.

 

skontaktuj-sie-z-nami

 

Jak działa aplikacja webowa?

Rozwiązania tej klasy instaluje się na serwerze, a korzysta za pomocą przeglądarki internetowej. To za jej pośrednictwem wysyła się zapytanie na serwer i do oprogramowania, które następnie zostaje wyświetlone w otwartej w przeglądarce aplikacji. Aby korzystać z takiego systemu konieczny jest dostęp do internetu na urządzeniu stacjonarnym lub mobilnym. Wymóg ten odróżnia rozwiązania tego typu od aplikacji mobilnych lub desktopowych. Pierwsze z nich, instalowane na telefonach komórkowych, tabletach, itp. nie muszą wymagać dostępu do sieci. Zapisane na urządzeniu są następnie uruchumione, a dane w nich zapisane przechowywane są w pamięci wewnętrznej lub zewnętrznej. Aplikacje desktopowe instaluje się na urządzeniach stacjonarnych. Podobnie jak w przypadku rozwiązań mobilnych, dane zapisuje się w pamięci narzędzia, tam także znajduje się zapisana aplikacja. W rozwiązaniu webowym, na naszym urządzeniu nie instaluje się żadnego oprogramowania, nie zapisuje się na nim także danych. Zarówno aplikacja, jak i wszystkie wprowadzone informacje znajdują się na serwerze, a użytkownik ma do nich dostęp online.

 

Przeczytaj więcej o dedykowanych aplikacjach webowych

 

Gdzie dokładnie przechowywane są aplikacje webowe?

Rozwiązania tej klasy instalowane są na serwerach firmy programistycznej lub dowolnie wskazanych przez zlecającego. W zależności od charakteru podpisanej umowy praktykuje się jedno z tych rozwiązań. Odróżnia to aplikację webową od dedykowanego systemu, znajdującego się na serwerze firmowym zlecającego, zwykle w miejscu pracy – biurze czy siedzibie firmy. Takie dane nie funkcjonują w obrębie internetu, a jako intranet, czyli dostęp mają do nich tylko pracownicy korzystający z urządzeń podpiętych do wewnętrznej sieci. Do informacji zapisanych w aplikacji webowej dostęp mają wszyscy użytkownicy, którzy zalogowali się do rozwiązania i posiadają wymagane uprawnienia. W poszczególnych aplikacjach możliwe jest zdefiniowanie, którzy użytkownicy zyskają możliwość wyświetlania, edycji czy usuwania danych w konkretnych modułach.

 

Jak tworzy się dedykowaną aplikację webową?

Rozwiązania tej klasy stanowią precyzyjną odpowiedź na potrzeby zlecającego. Po dokonaniu rozpoznania potrzeb, wspólnie z konsultantem tworzy się projekt aplikacji, która zawiera wszystkie jej funkcje, wygląd, poziomy dostępu, itd. W Kamee konsultacje są darmowe i nieograniczone czasowo, tak aby zagwarantować pełne dopasowanie rozwiązania do potrzeb. Po zaakceptowaniu makiety przez zlecającego do pracy przystępuje zespół programistów, którzy tworzą aplikację. Kolejne jej części testują dwa zespoły w ramach Kamee. Dzięki temu eliminowane są błędy, co przyczynia się do efektywniejszego testowania oprogramowania przez zlecającego i finalnych użytkowników. Gotowe, sprawdzone rozwiązanie zostaje następnie zainstalowane na serwerze wskazanym przez klienta, który otrzymuje pełnię praw majątkowych do stworzonej aplikacji. W razie potrzeby oferujemy także pomoc we wdrożeniu systemu, tak aby jak najszybciej mogło być ono efektywnie użytkowane w firmie.

 

 

Przeczytaj, komu warto zlecić napisanie aplikacji webowej

 

Jakie są zalety aplikacji webowych?

Rozwiązania tej klasy stają się coraz popularniejsze wśród przedsiębiorców nie bez przyczyny. Umożliwiają efektywne użytkowanie na dowolnym urządzeniu mobilnym z dostępem do sieci, dzięki czemu pracownicy zyskują stały dostęp do informacji. Takie rozwiązania, w odróżnieniu od aplikacji desktopowych, mogą być także używane przez pracowników zdalnych, co ułatwia outsourcing czy cięcie kosztów związanych np. z utrzymaniem biura. Przechowywanie danych online zwalnia także z konieczności dbania o infrastrukturę serwerową, której wymagają aplikacje desktopowe. Systemy tej klasy są także łatwe w użytkowaniu oraz współdzieleniu przez zespoły pracowników, co ułatwia przeprowadzanie oraz finalizację projektów. Aplikacje tego rodzaju tworzone w standardzie RWD gwarantują dopasowanie do ekranu, na którym są wyświetlane, co sprawia, że mogą być skutecznie użytkowane na wielu, różnych urządzeniach.

 

 

Poznaj więcej zalet dedykowanych aplikacji webowych

 

Co z bezpieczeństwem takich aplikacji?

Wielu naszych klientów obawia się czy dane przechowywane w chmurze są bezpieczne. Wybierając firmę programistyczną konieczne jest upewnienie się, że względy bezpieczeństwa są dla niej priorytetem. Działania, które powinien podjąć każdy zespół tworzący nowe rozwiązanie webowe obejmują:

-Stosowanie szyfrowanego połączenia.

-Tworzenie kopii zapasowych danych.

-Dbanie o serwery, na których przechowywane są aplikacje.

-Procedurę potwierdzenia zmiany hasła oraz generowanie nowego.

 

Tylko wtedy możliwe jest zapewnienie bezpieczeństwa danych w aplikacji. Niestety, nawet pomimo podjęcia działań mających na celu ochronę danych zdarzają się przypadki ich wykradzenia czy utraty. Dobrze jednak zadać sobie pytanie: czy serwery firmowe przechowywane w siedzibach przedsiębiorstw są od nich wolne? Im także grozi awaria, kradzież czy włamanie. Pod tym względem rozwiązania webowe cechują się większym bezpieczeństwem, ze względu na przechowywanie serwerów w sterylnych warunkach, co zapewnia mniejszą awaryjność. Typ aplikacji, na którą zdecyduje się zlecający musi być podyktowany względami maksymalnego dopasowania do potrzeb firmy. Przed ostatecznym wyborem warto skonsultować się z zespołem konsultantów firmy programistycznej, który pomoże w wyborze najlepszego rozwiązania.

 

it-consultant

 

Przeczytaj także

Czy inwestycja w dedykowaną aplikację webową się opłaca?
Całkowita cena aplikacji webowej
Jak stworzyć zapytanie ofertowe na wykonanie dedykowanej aplikacji webowej?
Jak zbudować bazę klientów?

 

Zobacz, jaką aplikację ostatnio wdrożyliśmy

Aplikacja webowa SaaS – System CRM/ERP, KrakówKontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje