Skuteczne planowanie harmonogramu projektu IT

Planowanie harmonogramu projektu to niełatwe zadanie. Wymaga elastyczności oraz przewidywania możliwych zdarzeń, tak aby stworzyć zapis szczegółowych kroków, których zrealizowanie pozwoli osiagnąć cel. Tworzenie aplikacji jest procesem, który odpowiednio zaplanowany pozwala na finalizację w optymalnym czasie. Jak skutecznie zaplanować harmonogram projektu IT? Co stanowi gwarancję jego powodzenia? Kto powinien być zaangażowany w jego tworzenie?

 

skontaktuj-sie-z-nami

 

Co musisz wiedzieć, aby stworzyć harmonogram projektu IT?

Dla stworzenia skutecznego planu potrzebne jest jak najwięcej szczegółów dotyczących funkcji, wyglądu oraz możliwości aplikacji. Zdefiniuj potrzeby swojej firmy i zastanów się, jakie rozwiązania systemowe sprawdzą się w Twojej codziennej pracy. Jeśli stanowi to dla Ciebie trudność, skorzystaj z możliwości darmowych konsultacji, które oferuje wielu doświadczonych producentów oprogramowania (np. Kamee). W trakcie takiej rozmowy konsultant podpowie Ci, jakie rozwiązania technologiczne najlepiej odpowiedzą na wymagania Twojego biznesu. W tej sytuacji dobrze oprzeć się na wieloletnim doświadczeniu konsultanta w planowaniu i zarządzaniu projektami dla firm.

 

Z jakich etapów składa się Twój projekt IT?

Myśląc o zleceniu wykonania aplikacji dedykowanej często upraszczamy proces jej tworzenia tylko i wyłącznie do pracy programistycznej. Projekt IT rozpoczyna się jednak, jak już wiesz, dużo wcześniej: od szczegółowego rozpoznania potrzeb. Po nim następuje stworzenie dokumentacji aplikacji oraz makiety. Oba te dokumenty zawierają opis oprogramowania wraz z jego funkcjami, wyglądem, liczbą przyszłych użytkowników, itd. Możemy przyjąć, że jest to pierwszy etap Twojego harmonogramu. Ile trwa? Wszystko zależy od tego, jak rozbudowane są potrzeby Twojej firmy. Niewielkie systemy szybciej się projektuje oraz tworzy, ale takie, które zawierają wiele modułów wymagają dłuższego okresu planowania, programowania i testowania. Kiedy decydujesz się na usługi konkretnego zespołu firmy programistycznej upewnij się, że czas przeznaczony na makietowanie rozwiązania jest nielimitowany. Tylko wtedy masz pewność, że graficzny i funkcjonalny plan Twojej aplikacji zawiera wszystkie elementy niezbędne dla jej skutecznego stworzenia i użytkowania. Ten etap jest kluczowy, stanowi bazę dla dalszych prac, dlatego nie oszczędzaj czasu i korzystaj z doświadczenia osobistego konsultanta w Kamee.

Po zaakceptowaniu przez Ciebie wyglądu makiety wraz z funkcjami aplikacji następuje proces programowania. W zależności od tego, jak skomplikowane jest Twoje rozwiązanie, będzie on odpowiednio długi. Dokładnie określony czas na zrealizowanie tej części projektu znajduje się w umowie, podpisywanej na początku współpracy. Precyzuje ona jak długo potrwa każdy etap, dzięki czemu Twój harmonogram projektu IT staje się przejrzysty i konkretny.

Jeśli czas na programowanie został określony w umowie na 90 dni, to w trakcie ich trwania będziesz przez nas informowany o zrealizowanych elementach aplikacji. W naszym zespole będziemy je testować; Ty również dostaniesz wgląd w postęp tworzenia systemu. Dzięki temu już na etapie programowania rozwiązania Ty oraz Twoi pracownicy będziecie mogli oswajać się z jego funkcjonowaniem. Dzięki temu wdrożenie przebiegnie znacznie sprawniej.

Trzecim etapem projektu IT jest testowanie rozwiązania przez zlecającego. Oprogramowanie na ten czas znajduje się na naszym firmowym serwerze. Przedstawione wtedy finalne rozwiązanie wymaga sprawdzenia pod kątem elementów ustalonych w trakcie makietowania. Aby mieć gwarancję, że zdążysz wraz ze swoim zespołem zweryfikować wszystkie fukcje, masz na to 2 lub 3 tygodnie w zależności od zapisu w umowie. Kiedy już upewnisz się, że wszystko działa tak, jak powinno, możesz przejść do kolejnego etapu.

A jest nim zainstalowanie aplikacji na wskazanym przez Ciebie serwerze. Tym samym harmonogram projektu IT dobiega końca, choć możesz umieścić w nim także proces wdrożenia rozwiązania w firmie.

 

Dlaczego tak ważne jest stworzenie harmonogramu projektu IT?

Dobry plan działania pozwala skrupulatnie i terminowo realizować części zlecenia. Stanowi gwarancję efektywnej współpracy oraz podstawę dla wykonywanych zadań. Stopień szczegółowości w tym zakresie, który zawiera umowa, mówi wiele o profesjonalizmie firmy programistycznej. Mało precyzyjne informacje mogą stać się problematyczne w momencie nieporozumienia. Dlatego umowa, którą podpisujemy z klientami w Kamee jest kompleksowa, ale jednocześnie prosta i klarowna. Jej zadaniem jest ochrona obu stron, co w połączeniu z harmonogramem gwarantuje terminowe stworzenie dopasowanej do potrzeb klienta aplikacji dedykowanej.

 

it-consultant

 

 

Przeczytaj także

Jak długo trwa tworzenie aplikacji webowej?
Kto powinien przygotować dokumentację aplikacji webowej?
Najczęstsze pytania do firmy programistycznej
Jak na zawsze pożegnać nadgodziny? 4 sposoby

Ostatnio wdrożyliśmy taką aplikację dedykowaną

Oprogramowanie dla drukarni MESKontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje