Jak pięciokrotnie zwiększyliśmy efektywność naszego zespołu?

Branżą IT rządzi optymalizacja: procesów, systemów, wykonywanych zadań, czasu pracy… Od 2014 roku pracujemy nad tym, aby optymalnie wykorzystywać nasze zasoby i czas. Dzięki wdrożeniu pewnych rozwiązań na przestrzeni lat udało nam się drastycznie zredukować czas potrzebny na tworzenie oraz testowanie aplikacji, aby jeszcze skuteczniej spełniać potrzeby naszych Klientów. Zależało nam na tym, aby nie utracić niczego z funkcjonalności i dopasowania systemów podczas zmniejszania czasu potrzebnego ich stworzenie. Jak tego dokonaliśmy? Przedstawiamy to w artykule. 

 

jak-zwiekszyc-efektywnosc

 

 

Co pozwoliło nam obniżyć ceny aplikacji o około 400% i skrócić czas ich wykonywania pięciokrotnie? 

Dedykowane usługi programistyczne

Możemy wskazać jeden, główny czynnik: rozbudowę i udoskonalenie naszego wewnętrznego środowiska. W tym zakresie stworzyliśmy nasz własny framework, zoptymalizowaliśmy gemy i szablony. W poszczególnych latach podejmowaliśmy szereg czynności, które pozwoliły nam dojść do miejsca, w którym programiści szybko i efektywnie tworzą aplikacje o dużej wydajności. Zobacz, jak nasza praca była optymalizowana w poszczególnych latach. 

 

2014

Zdecydowaliśmy się zrezygnować z programowania w języku PHP i rozpocząć pracę wyłącznie w Ruby. Już wtedy zauważyliśmy wzrost szybkości programowania oraz przejrzystości kodu. Tworząc aplikacje korzystaliśmy z bibliotek oraz gemów. Rozwiązania te usprawniały pracę, jednocześnie jednak powodowały, że zakres wprowadzanych zmian był ograniczony. Trudno było o elastyczną edycję tabel czy wykresów. 

Liczba przesyłanych danych z serwera do przeglądarki wynosiła wtedy od 2000 kb do 3000 kb. 

Jak widać, wiele elementów tworzenia aplikacji było zoptymalizowanych i częściowo zautomatyzowanych, wciąż jednak czas stworzenia średniej wielkości systemu wynosił około 3000 godzin. Wtedy wydawało nam się to dobrym wynikiem, teraz patrzymy na to jednak z uśmiechem na twarzy. 

 

2016

Przez dwa lata wykonywaliśmy szereg czynności i testów związanych z optymalizacją naszej pracy. Zależało nam na tym, aby umożliwić bardziej elastyczne tworzenie formularzy, tabel, profilów czy dokumentów w PDF. Wykonana praca nad własnym frameworkiem, pozwoliła nam zmniejszyć ilość czasu potrzebnego na stworzenie aplikacji o 16%. Poczynione kroki zadowalająco wpłynęły na optymalizację prac. 

 

Drugim wyzwaniem było znalezienie takiej technologii, która pozwoli na pobieranie danych w krótszym czasie, bez konieczności przeładowań strony. Od roku 2016 rozważaliśmy wdrożenie nowego frameworka do JavaScript do projektów komercyjnych. W tamtym okresie rozpatrywaliśmy trzy, w naszej ocenie stanowiące przyszłość aplikacji webowych: Vue.JS, React.JS oraz Angular.JS. Wykonaliśmy kilka projektów pilotażowych z użyciem tych technologii, aby sprawdzić, którą z nich wdrożymy w projektach komercyjnych (rok 2016 i 2017) . 

 

2018

W roku 2017 ostatecznie zdecydowaliśmy, że nasze projekty będziemy tworzyć z zastosowaniem technologii Vue.JS. W połączeniu z Ruby otrzymaliśmy bowiem obiecujące wyniki, jeśli chodzi o optymalizację zadań i czasu. 

Zastosowanie nowej technologii umożliwiło ograniczenie ilości danych przesyłanych do serwera do poziomu 2 kB-5 kB. Był to początek drastycznego zwiększenia efektywności tworzenia aplikacji webowych. Średni czas wykonania aplikacji spadł w tym czasie do ok. 1800 godzin, wzrost efektywności uplasował się na poziomie 28%, co w tamtym czasie uznaliśmy za sukces. Doświadczenie zdobyte na przestrzeni lat 2017 i 2018 skłoniły nas do dalszego prowadzenia badań nad możliwościami technologii Ruby, Ruby on Rails, JavaScript i Vue.JS. Kolejne próby i testy doprowadziły nas do rozwiązania, które z sukcesem wykorzystujemy obecnie. 

 

2019

O ile użytkowane frameworki (Ruby on Rails, Vue.JS) pozwoliły zoptymalizować naszą pracę, o tyle wiedzieliśmy, że dopiero stworzenie wewnętrznego rozwiązania pozwoli nam osiągnąć optymalne rezultaty. Prace nad frameworkiem Kamee rozpoczęliśmy w roku 2018, a zostały zakończone w pierwszej połowie 2019 roku. Stworzenie naszego frameworku trwało około 6000 godzin, ale efekt przerósł nasze oczekiwania. Liczby mówią same za siebie: średniej wielkości aplikację wykonujemy obecnie w 400 godzin. Oznacza to 80% wzrost efektywności w porównaniu z rokiem 2018. 

Odnotowujemy go w pracach związanych z front-end, back-end, bazami danych jak i testami systemów. Dzięki temu nasze projekty stały się konkurencyjne w kilku aspektach: ceny, czasu wykonania aplikacji oraz wdrożenia, co sprawiło, że stały się bardziej dostępne dla Klientów z Polski i innych krajów. Obecnie od czasu podpisania umowy do migracji danych zwykle nie mija więcej niż miesiąc. 

Nie wpływa to jednak negatywnie na dopasowanie systemu, tworzenie unikatowych rozwiązań czy możliwość integracji: wykorzystywana technologia poprawiła intuicyjność oraz responsywność rozwiązań. Oznacza to, że tworzymy skuteczniejsze aplikacje, w krótszym czasie, w niższych budżetach. Wciąż poszukujemy także przestrzeni do rozwoju i dalszej optymalizacji naszych działań, w trosce o zadowolenie i satysfakcję naszych klientów. 

 

 

 

 

Zobacz, jak szybko stworzymy Twoją dopasowaną i funkcjonalną aplikację webową. Skontaktuj się z nami, aby omówić swój projekt. 

 Kontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje