Oprogramowanie pudełkowe czy dedykowane?

Na rynku rozwiązań IT dla firm dostępnych jest wiele różnorodnych aplikacji, których zadaniem jest jak najlepsze dopasowanie do potrzeb przedsiębiorców. Przeglądając oferty natrafisz na oprogramowania pudełkowe oraz dedykowane. Czym charakteryzują się takie rozwiązania? Co mają wspólnego, a co je dzieli?

Oprogramowanie pudełkowe

Jest to rozwiązanie gotowe oferowane przez producenta lub dystrybutora. Zawiera określony zakres funkcji, w ramach których rzadko możliwy jest dobór modułów. Niektóre firmy oferują pewien zakres dopasowania na samym początku korzystania, wiąże się to jednak z dodatkowymi opłatami. Aby rozpocząć użytkowanie oprogramowania konieczne jest wykupienie licencji, płatnej jeden raz. Następnie aplikacja instalowana jest na komputerze kupującego. System tej klasy określa liczbę użytkowników, którzy mogą z niego korzystać, a także nie podlega przyszłej rozbudowie. Jego cena jest jednak stosunkowo niska, ponieważ zwykle są to oprogramowania produkowane masowo. Producent nie zapewnia pomocy we wdrożeniu, ale takie rozwiązanie z założenia powinno być na tyle intuicyjne, aby nie była ona potrzebna. Przed zdecydowaniem się na zakup określonego systemu możliwe jest testowanie dostępnych opcji; wielu twórców udostępnia wersje demo do darmowych testów.

Dla kogo taki system?

Rozwiązanie sprawdzi się w małych i średnich firmach, które nie chcą wydać na oprogramowanie zbyt dużo pieniędzy. Pomoże ono usprawnić klasyczne procesy zachodzące w firmie (np. obsługę klienta, sprzedaż, procesy sprzedażowe, itp.). Na uwadze trzeba mieć fakt, że oferowane moduły dostosowane są do wielu branż, a zatem nie można liczyć na specyfikację działania rozwiązania. System, dzięki swojej prostocie, może być wdrożony szybko. Nie będzie jednak aktualizowany przez producenta, co wraz z rozwojem firmy może stać się problematyczne.

Oprogramowanie dedykowane

Systemy tej klasy cechują się pełnym dopasowaniem do indywidualnych potrzeb zlecającego. Tworzone po konsultacjach z klientem, zawierają odzwierciedlenie unikatowych procesów wypracowanych w danej firmie. Tym samym na rynku nie znajdziemy drugiego, takiego samego rozwiązania. Aplikacje dedykowane mogą być z łatwością rozbudowywane w przyszłości, wedle rozwijających się potrzeb klienta. Liczba użytkowników jest niemalże nieograniczona. Producent zapewnia pomoc we wdrożeniu rozwiązania, a także serwis w przypadku nieprawidłowości. Ceny systemów tej klasy są różne, wycena powstaje w oparciu o rozbudowanie systemu, jego działanie oraz czas wykonania. Nie ma możliwości wcześniejszego testowania, producent może jednak umożliwić wgląd w nowopowstające moduły i ich próbne użytkowanie.

Dla kogo taki system?

Na wdrożeniu w firmie oprogramowania dedykowanego zyskają średnie oraz duże przedsiębiorstwa, nastawione na rozwój. Rozwiązania tej klasy pozwalają na dowolną rozbudowę w przyszłości, gwarantując precyzyjne odwzorowanie procesów zachodzących w firmie. Stworzenie aplikacji dedykowanej zajmuje jednak kilkadziesiąt dni oraz wymaga szeregu testów. Dlatego zlecający musi dysponować czasem oraz być w cały proces zaangażowany. Wtedy finalne rozwiązanie będzie spełniało wszystkie wymogi określone w trakcie diagnozy potrzeb. Dzięki dopasowaniu, wdrożenie takiego rozwiązania przebiega szybko.

Zalety systemu pudełkowego

1. Niska cena.
2. Prostota systemu i łatwość wdrożenia.
3. Możliwość wcześniejszego testowania rozwiązań.

Zalety systemu dedykowanego

1. Pełne dopasowanie do indywidualnych potrzeb.
2. Możliwość przyszłej rozbudowy.
3. Pomoc we wdrożeniu ze strony producenta.

 

Wady systemu pudełkowego

1. Brak możliwości przyszłej rozbudowy.
2. Brak dopasowania do potrzeb konkretnej branży i firmy.
3. Brak aktualizacji i pomocy ze strony producenta.

Wady systemu dedykowanego

1. Cena.
2. Długi czas tworzenia i wielokrotne testy.
3. Możliwość nieudanego wdrożenia.

Maria Pruszyńska

 

Przeczytaj także

Jak się odbywa przekazanie webowej aplikacji klientowi?
Ile zyskam decydując się na dedykowaną aplikację CRM?
Czy inwestycja w dedykowaną aplikację webową się opłaca?
Ile zyska mała firma wdrażając CRM?

Zobacz nasze realizacje

Aplikacja webowa do zarządzania kursami – CRM/ERP/BI – Genewa, Szwajcaria

darmowe konsultacje