W jakim narzędziu zrobić inwentaryzację w firmie produkcyjnej?

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważna jest inwentaryzacja stanu magazynowego. Dzięki jej wykonaniu wiadomo dokładnie ile produktów się w nim znajduje oraz ile są warte. Jej szczegółowe przeprowadzenie może jednak stanowić duży problem, szczególnie jeśli magazyn nie jest zbyt precyzyjnie zarządzany i panuje w nim nieład. Jakie narzędzie warto zastosować nie tylko do przeprowadzenia inwentaryzacji, ale także zarządzania dowolną liczbą magazynów?

 

skontaktuj-sie-z-nami

 

System magazynowy klasy WMS – po co z niego korzystać?

Mogłyby się wydawać, że jest to narzędzie zbędne; przecież świetnie radzisz sobie w Excelu. Czy na pewno? Ile czasu zajmuje Ci znalezienie informacji, czy wszyscy pracownicy rozumieją oznaczenia arkusza kalkulacyjnego, ile danych uległo zniszczeniu przez przypadek? Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiedziałeś pozytywnie oznacza to, że możesz usprawnić prowadzenie magazynu w Twojej firmie. Tylko kilka działań może zupełnie zmienić Twój sposób zarządzania zasobami oraz przeprowadzania inwentaryzacji. Wszystkie te czynności wykonasz w kompleksowym systemie magazynowym WMS.

Jak przeprowadzić inwentaryzację w systemie magazynowym?

Pierwszym, najistotniejszym udogodnieniem, którego nie da Ci Excel, jest blokowanie dodawania i wydawania produktów w czasie trwania inwentaryzacji. Dzięki temu masz pewność, że obliczenia będą poprawne. Osobą, która może ją rozpocząć jest tylko szef, w związku z tym, że czasowo powoduje to wstrzymanie pracy oprogramowania (brak możliwości dodawania i usuwania produktów). Tym samym unikniesz sytuacji, w której kilku pracowników posiada dane o różnym stopniu aktualności, co może sprawić, że końcowe obliczenia będą niewłaściwe. Warto wziąć pod uwagę, iż inwentaryzacja zmienia tylko ilość towarów w magazynie, nie ich cenę. Możesz zatem edytować liczbę danego surowca na stanie, jego cena pozostanie jednak bez zmian. Jest to sugerowany scenariusz, cechujący się jednak pewną elastycznością. Podobnie jak tylko szef może rozpocząć proces inwentaryzacji, tak samo dokonanie korekty ceny również leży w jego kwestii. Tym, co warto mieć jednak na uwadze jest to, że zmiana ceny nie spowoduje zmiany w historii wydań produktów, fakturach, itp. Oznacza to, że wszystkie statystyki będą niespójne ze zmienioną ceną. Jak widzisz, decyzje o najdalej idących konsekwencjach w systemie należą do szefa. Każdy użytkownik w oprogramowaniu ma swój zakres dostępu, co sprawia, że tylko niektórzy mogą dowolnie wprowadzać i edytować dane. Ustalenie tych poziomów następuje zawsze w fazie planowania aplikacji.

 

Podsumowując

Prowadzenie magazynu w dedykowanym do tego systemie znacznie ułatwia nie tylko zarządzanie produktami, ale także ich inwentaryzację. Każdy z nas wie, jak trudno jest czasem utrzymać porządek w dokumentach. Ich wystawianie i przechowywanie w oprogramowaniu pozwolą szybko uzyskać dostęp do kluczowych informacji. W rozwiązaniu można także zapisać wyniki dowolnej liczby minionych okresowych inwentaryzacji, co pozwala dokonywać analizy porównawcznej.

 

it-consultant

 

Zobacz, jak zdefiniować swoje potrzeby do stworzenia oprogramowania dla branży produkcyjnej

Sprawdź także, jak zaplanować panel główny swojego rozwiązania

A także harmonogram projektu IT

Poznaj też 5 kroków do skutecznej i terminowej realizacji zleceń

Obejrzyj projekt, który ostatnio przekazaliśmy klientowi Kontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje