Jak uniknąć nieudanego wdrożenia aplikacji dedykowanej?

Wdrożenie systemu dedykowanego dla firm to proces, który wiąże się z ryzykiem. Wielu przedsiębiorców obawia się zlecić wykonanie aplikacji dedykowanej oraz związanej z tym inwestycji czasu i pieniędzy właśnie z obawy przed niepowodzeniem na ostatnim etapie, jakim jest wdrożenie rozwiązania w firmie. Istnieją jednak metody, które minimalizują to ryzyko. Na podstawie naszego doświadczenia wdrożeniowego przygotowaliśmy 8 wskazówek dla wszystkich, którzy obawiają się tego procesu.

 

skontaktuj-sie-z-nami

 

1. Wybierz firmę programistyczną, która oferuje wsparcie

O ile firmy programistyczne zwykle pomagają w rozpoznaniu potrzeb i zdefiniowaniu użytecznych funkcjonalności rozwiązania, o tyle nie zawsze oferują kompleksowe wsparcie. Co oznacza „kompleksowe wsparcie”? Pomoc online, za pomocą czatu, emaila, Skype, udostępniania ekranu, rozmowy telefonicznej oraz możliwości spotkań osobistych, obejmujących projektowanie systemu oraz szkolenia z jego funkcjonowania. Tylko połączenie tych kanałów gwarantuje skuteczną współpracę i efektywne przeprowadzenie projektu.

2. Szczegółowo określ potrzeby Twojej firmy i oczekiwania wobec systemu

Nieudane wdrożenie często wynika z faktu, że finalne rozwiązanie nie spełnia wymagań i oczekiwań, które miał zlecający na początku projektu. Dlaczego tak się dzieje? Jedną z przyczyn jest niewłaściwe określenie potrzeb i wymagań. Przedstaw je konsultantowi firmy programistycznej, który razem z Tobą zaprojektuje kompleksową aplikację. Informuj go o wszystkich swoich wątpliwościach i uwagach.

3. Upewnij się, że procesy zostały dobrze zaprojektowane

Rozwiązanie dedykowane ma być w pełni dopasowane do potrzeb Twojej firmy. Dlatego upewnij się, że sposób w jaki do aplikacji przeniesiono procesy zachodzące w Twoim biznesie jest zgodny z tym, jak one faktycznie przebiegają.

4. Zdecyduj się na rozwiązanie wysokiej jakości

Zlecając wykonanie dedykowanej aplikacji wybierz firmę programistyczną oferującą systemy najwyższej jakości. Dobrze sprawdza się SaaS, aplikacja działająca w przeglądarce internetowej, bez konieczności instalacji oprogramowania na urządzeniach stacjonarnych. Wybór języka programowania oraz technologii także nie jest bez znaczenia. Naszym klientom polecamy Ruby on Rails, elastyczny język programowania umożliwiający wprowadzanie zmian, a co za tym idzie łatwą rozbudowę w przyszłości, oraz technologię vue.js cechującą się dużą szybkością działania i wydajnością.

5. Przekonaj pracowników do tego, że wprowadzenie nowego rozwiązania jest istotne

W końcu to oni mają stać się użytkownikami aplikacji. Dobrze, aby już w trakcie projektowania rozwiązania czuli, że ich zdanie jest ważne. Wtedy sami zobaczą, jak dedykowane oprogramowanie usprawnia i ułatwia ich pracę.

6. Wprowadź wszystkie niezbędne dane już na początku użytkowania aplikacji

Wdrożenie, to czas na importowanie do systemu wszystkich kluczowych informacji koniecznych dla jego efektywnego użytkowania. Jeśli celem wprowadzania rozwiązania jest zgromadzenie wszystkich danych w jednym miejscu i ich skuteczniejsze gromadzenie, to krok ten stanowi podstawę dla osiągnięcia zamierzonych celów. Importu możesz dokonać sam lub zlecić to firmie programistycznej, jako element zawieranej umowy.

7. Upewnij się, że wszyscy pracownicy wiedzą, jak korzystać z aplikacji

Idealnie byłoby gdyby wszyscy użytkownicy rozwiązania zostali przeszkoleni przez zespół wdrażający z firmy programistycznej. W dużych firmach jest to jednak niemożliwe. W takiej sytuacji konieczne jest upewnienie się, że osoby biorące udział w takim szkoleniu potrafią przekazać swoją wiedzę dalej. Czas zainwestowany w szkolenie pracowników musi być uzależniony od rozbudowania aplikacji i tempa przyswajania informacji.

8. Dokonaj zmiany w sposobie gromadzenia informacji

Nowe funkcje, które zawiera aplikacja, mogą wymagać wprowadzenia pewnych usprawnień. Jeśli dedykowana aplikacja ma pomóc w gromadzeniu informacji w jednym miejscu, to zmiana będzie wiązała się z tym, że pracownicy nie będą już korzystać w tym celu z kilku programów. Często zmiany, które niesie ze sobą nowa aplikacja są kosmetyczne, ale pozwalają w znacznym stopniu usprawnić codzienną pracę i zwiększyć efektywność całego zespołu.

 

it-consultant    

 

Przeczytaj też

Aplikacje webowe czy desktopowe dla firm
Skuteczne planowanie harmonogramu projektu IT
Jak długo trwa tworzenie aplikacji webowej?
Wdrożenie systemu CRM w SaaS

Zobacz naszą ostatnią realizację

Oprogramowanie dla drukarni MESKontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje