Projektowanie aplikacji webowej CRM i ERP– Kamee

 

Jeśli brałeś udział w wielu projektach, którym celem było stworzenie i wdrożenie dedykowanej aplikacji webowej CRM, ERP lub E-commerce wiesz, jak trudny jest to proces. Dobrze pamiętasz kwestie, które was zaskoczyły, ponieważ nikt o nich nie pomyślał.

Jeśli bierzesz udział po raz pierwszy w tego typu projekcie to chciałbym, aby ten tekst spowodował, że wasz projekt zostanie wykonany sprawniej, a efekty będą lepsze.

Prowadzenie projektu IT

Na początku każdego projektu sugerujemy klientom, aby:

- zaangażowali odpowiedni osoby do projektu

- wygospodarowali swojemu zespołowi odpowiednie zasoby czasu

- uświadomili zespołowi, że projektowanie makiet jest kluczowe, aby ich praca była łatwiejsza

- wykonali dużą pracę analityczną swoich procesów

Pamiętaj, aby projektować aplikację CRM lub / i ERP w taki sposób, aby narzędzie to wpisywało się w plany i strategie biznesowe Twojej firmy. Spiszcie cele biznesowe, systemowe jakie mają być osiągnięte w wyniku stworzenia i wdrożenia dedykowanej aplikacji webowej CRM i ERP. Zapiszcie je na makiecie, aby każdy miał do nich łatwy dostęp.

Dobrze wykonana makieta to początek sukcesu. Błędnie wykonana makieta spowoduje, że projekt nie zostanie oddany w ustalonym czasie, z odpowiednią jakością, budżecie i nie osiągnie ustalonych celów. Niezbędne będą modyfikacje, które przesuną datę oddania aplikacji.

W przypadku jeśli zapomnimy dodać do makiety jakieś elementu będzie można je dodać w późniejszym terminie. Jednak w takim wypadku należy pamiętać, że opcja ta nie powstanie w pierwotnym terminie i budżecie. Jeśli spośród 200 informacji w profilu klienta zapomnicie o trzech polach to jest to drobiazg. Jeśli jednak wasza firma produkuje betonowe półfabrykaty konstrukcyjne i zapomnicie, że wasza firma produkuje beton i płyty betonowe, które są sprzedawane do klientów to jest to zupełnie inna skala zadania.

 

Dlaczego warto zaprojektować makietę przed pracami programistycznymi 

Makiety tworzy się w celu oszczędzenia czasu i pieniędzy na zmiany w aplikacji po jej wykonaniu.

W procesie tworzenia makiety pojawia się możliwość na zamodelowanie procesów zachodzących u klienta oraz ich optymalizację. Moment tworzenia dedykowanego oprogramowania jest idealnym momentem na analizę aktualnego przepływu pracy w firmie. W wielu przypadkach procesy te można wykonywać szybciej, sprawniej oraz z mniejszą ilością błędów. Obecnie technologie webowe pozwalają na istotnej usprawnienie pracy w wielu obszarach. Jeśli dodamy to tego możliwości integracji może powstać narzędzie, które ograniczy czas pracy poszczególnych osób o 10 – 80%. W niektórych przypadkach praca wykonywana przez osobę może zostać zautomatyzowana w 100%.

Otrzymana przykładowa aplikacje of firmy programistycznej oraz wykonana makieta z rozrysowanym procesem pozwoli w najlepszy możliwy sposób na wyobrażenie jak będzie działać przyszły system. Proces projektowania makiety będzie łatwiejszy.

Dobrze wykonana makieta przez zaangażowany zespół klienta usprawni proces wdrożenia w bardzo dużym stopniu. Pamiętaj, że celem nie jest wykonanie makiety, wyprodukowania oprogramowania tylko skuteczne wdrożenie aplikacji webowej.

 

Platforma moqups pozwala na bardzo szybkie i sprawnie nanoszenie zmian w makiecie. W ciągu godziny można wprowadzić setki zmian. 

Zespół projektowy przy tworzeniu makiet

Wielkość zespołu jest zależny od wielkości aplikacji CRM i ERP, która będzie projektowana. 

Po stronie firmy produkującej oprogramowanie muszą być zaangażowane co najmniej dwie osoby, aby sprawnie nanosić zmiany na makiecie. Aktualizacje powinny być wprowadzana dwa razy dziennie. Każdy element musi być opisany w sposób jednoznaczny, tak aby wszystkie zaangażowane osoby w proces powstawania makiety, a potem programiści i testerzy wiedzieli jak dana funkcjonalność ma działać. Programiści nie biorą w projektowaniu makiety, dlatego wszystkie ustalenia muszą być zapisane na makiecie.

 

Po stronie klienta muszą być zaangażowane wszystkie kluczowe osoby z działów, które po wykonaniu aplikacji webowej będą korzystać z systemu. Każdy dział powinien być reprezentowany przez najbardziej doświadczonego pracownika, który zna potrzeby i procesy jakie odbywają się w jego zespole. Po wykonaniu pierwszej wersji kompletnej makiety osoba ta powinna skonsultować wszystkie ustalenie z pozostałymi pracownikami działu. Zasadnym jest, aby na samym końcu tworzenia makiety zaangażować większą ilość osób z poszczególnych działów. 

Dobre praktyki przy projektowaniu makiet aplikacji webowych

Przy projektowaniu dedykowanego oprogramowania CRM lub ERP bierze udział za każdym razem inny zespół, który ma różne doświadczenia i praktyki. W związku z czym należy ustalić zasady działania i proces wprowadzania zmian na makiecie. Nasz zespół wykonał kilkaset makiet różnorodnych aplikacji webowych co pozwoliło nam na na wypracowanie swojego warsztatu. W naszym przypadku bardzo dobrze sprawdzają się następujące zasady:

  • Nazywanie stron w sposób jednoznaczny dla wszystkich i wyjaśnij jak będzie to robione. Przykładowo może to być

Klienci > filtry

Klienci > tabela

Klienci > profil

Klienci > zespół > tabela itd.

Projektowanie aplikacji webowych

  • zakres zaangażowania każdej osoby

Przykładowo Jan Nowak jest zaangażowany w opracowanie modułu Klienci, Oferty, Projekty. Osoba ta bierze udział w projektowaniu tylko tych modułów.

Przykładowo Ewa Kowalska jest odpowiedzialna za stworzenie autoresponderów i / lub opracowanie zakresu integracji z platformą do wysyłania SMS – ów w aplikacji webowej

 

  • autorem inicjatywy wprowadzania zmiany jest jedna osoba i to ona może zaakceptować makietę w tym zakresie i finalnie usunąć komentarz

  • platforma moqups automatycznie zapisuje autora kwestii, co jest bardzo pomocne – jeśli twoje narzędzie nie ma takiej opcji zapisujcie to ręcznie

  • brakujące informacje są przypisane do jednej osoby, która musi je dostarczyć

  • platforma moqups daje możliwość przeglądania makiety online w dowolnym czasie i wprowadzanie komentarzy co jest kluczowe dla rozproszonego zespołu

Harmonogram spotkań projektowania aplikacji webowej

Spotkania projektowe należy organizować dwa lub trzy razy w tygodniu po 120 minut. Nie polecamy rzadszych spotkań, ponieważ w takim przypadku projekt jest realizowany zbyt wolno, a zespół nie do końca będzie pamiętał co wydarzyło się tydzień temu. Dłuższe spotkania można organizować na samym początku jeśli jest taka potrzeba. Na samym końcu projektowania makiety spotkania mogą być krótsze w zależności od ilości zagadnień do omówienia. Im bliżej zakończenia prac nad makietą tym więcej pracy należy wykonywać samodzielnie w dowolnym czasie.

Spotkania warto zaplanować z wyprzedzeniem, aby się później nie okazało, że cały zespół nie może się spotkać w jednym terminie.

Ustalcie kto może i będzie wprowadzać zmiany w na makiecie aplikacji. W naszym przypadku jest to zawsze nasz zespół. Powoduje to, że jesteśmy świadomi co jest na makiecie.

Komentarze na makiecie

Platforma MOQUPS pozwala na dodawanie komentarzy co bardzo usprawnia proces projektowania. Można je „upuścić” w dowolnym miejscu na makiecie, dlatego jest to bardzo intuicyjne. Cały zespół może dodawać komentarze i powinien z nich korzystać przy każdej wątpliwości. Nasz zespół w ramach przygotowywania się do spotkania dodaje komentarze, które są potem na spotkaniu omawiane, wyjaśniane, makieta aktualizowana, a komentarze usuwane.

Lista komentarzy jest dostępna w zakładce COMMENTS. Komentarze nie są widoczne na makiecie po wyeksportowaniu do pliku PDF, dlatego należy z nich korzystać na etapie opracowywania rozwiązania. Po naniesieniu ustaleń na makietę komentarz należy usunąć.

Podsumowanie prac związanych z projektowaniem aplikacji webowej

Zespół po stronie klienta musi mieć przestrzeń do opracowywania aplikacji webowej dla swojego zespołu. Niezależnie czy twój zespół projektuje mały system CRM czy duży system ERP i CRM twój zespół otrzyma to co sam zaprojektuje. Wszystkie elementy muszą być drobiazgowo opracowane, aby na późniejszym etapie ograniczyć możliwość wystąpienia przykrych niespodzianek. 

Może cię zainteresować również:

Wycena aplikacji webowej 

Zalety systemu ERPKontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje