Zalety i wady systemu dedykowanego

Aplikacje dedykowane, to jedne z wielu dostępnych na rynku rozwiązań informatycznych dla firm. Decyduje się na nie wielu przedsiębiorców, którzy w oprogramowaniach tej klasy widzą największe szanse dla rozwoju swojego biznesu. Zanim zdecydujesz się na wprowadzenie takiego systemu w swojej firmie, poznaj jego zalety oraz wady.

 

skontaktuj-sie-z-nami

 

Zalety systemu dedykowanego

 

 

Wśród największych zalet takiego rozwiązania wymienić należy precyzyjne dopasowanie do potrzeb. Oprogramowanie tworzone jest specjalnie na życzenie każdego klienta i zawiera moduły oraz operacje, które w takim zestawieniu nie występują w żadnym innym systemie. Tym samym aplikacja odzwierciedla procesy faktycznie zachodzące w twoim przedsiębiorstwie, dzięki czemu ich wykonywanie zostaje usprawnione. Wdrożenie rozwiązania przebiega efektywnie, dzięki intuicyjności, dopasowaniu oraz wsparciu ze strony firmy programistycznej. System dedykowany jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby twoich pracowników; dobrze dobranym zakresem funkcji pomaga w wykonywaniu ich codziennych obowiązków.

 

Rozwiązania tej klasy umożliwiają także przyszłą rozbudowę. Dodanie jednego czy kilku modułów nie stanowi problemu, a dzięki temu system jest efektywnie użytkowany przez lata, rozwijając się wraz z przedsiębiorstwem. Aby móc rozbudowywać rozwiązanie potrzebne jest prawo własności oraz kod źródłowy strony. Wtedy to od ciebie, właściciela aplikacji, zależy, kto oraz w jakim zakresie przekształci system. Dzięki temu nie jesteś zależny od jednej firmy programistycznej, a także możesz dowolnie użytkować oprogramowanie na wszystkich polach eksploatacji.

 

Aplikacje dedykowane łatwo zintegrować z innymi systemami zewnętrznymi. Dzięki temu programy, które już użytkujecie w firmie, mogą zostać skoordynowane z nowym rozwiązaniem, co daje pewność, że nie stracisz zainwestowanych pieniędzy, a także wszystkie dane będą funkcjonalnie zgromadzone w jednym miejscu. Programy, które mogą zostać w ten sposób zintegrowane, to np. program pocztowy, do wystawiania faktur, komunikacji wewnątrz firmy, itp.

 

Aplikacje dedykowane związane są z jednorazowym kosztem, który w zależności od firmy programistycznej może być rozłożony na raty. Unikasz w ten sposób abonamentowego opłacania rozwiązania, co ma miejsce w przypadku rozwiązań gotowych.

 

Przeczytaj więcej o całkowitej cenie dedykowanej aplikacji webowej

 

 

Wady dedykowanych aplikacji

 

Rozwiązania tej klasy nie są wolne od wad. Najpowszechniejszą z nich jest możliwość wystąpienia błędów w stworzonym rozwiązaniu. Wynikają one z unikatowego zestawu funkcji oraz modułów, niewdrażanych wcześniej w żadnej innej firmie. W zależności od zawartej umowy mogą one być jednak szybko usuwane, tak aby zminilizować ich negatywne skutki. W okresie testowania naprawiana jest zdecydowana większość z nich, tak aby finalne użytkowanie przebiegać mogło efektywnie.

 

Rozwiązania dedykowane cechują się długim okresem tworzenia. Zanim nawiąże się kontakt z firmą programistyczną konieczne jest zdiagnozowanie potrzeb, następnie tworzona jest dokumentacja oraz makieta rozwiązania, na podstawie której podejmowane są prace programistyczne oraz testy. Dopiero po nich system wdrażany jest w firmie. Cały proces trwa kilka miesięcy, a jego czas uzależniony jest od skomplikowania rozwiązania. Planując przeprowadzenie takiej inwestycji należy wziąć pod uwagę także wdrożenie, które wymaga nakładu czasowego. Jego pobieżne przeprowadzenie może skutkować nieudaną komplentacją oprogramowania w firmie, co oznaczać będzie zmarnowanie pieniędzy oraz czasu.

 

Przeczytaj więcej o tworzeniu zapytania ofertowego na stworzenie aplikacji dedykowanej

 

Niektóre usługi oferowane przez firmy programistyczne mogą nie zawierać przekazania praw autorskich wraz z kodem źródłowym, co sprawia, że system rozwijać może w przyszłości tylko jego twórca. Tym samym klient zostaje zmuszony do korzystania z usług jednej firmy, nawet jeśli nie jest z niej zadowolony. Aby uniknąć takiej sytuacji wystarczy jednak gruntownie przeczytać umowę i upewnić się, że prawa majątkowe zostaną przeniesione. Dodatkowym zagrożeniem, które jednak reguluje umowa, jest fakt ochrony tajemnicy przedsiębiorca. Planując stworzenie rozwiązania tej klasy firma programistyczna poznaje know-how twojego biznesu. Odpowiednie zapisy w umowie oraz prawo chronią jednak zlecającego przed zagrożeniami wynikającymi z tego faktu.

 

Poważną wadą, na którą wskazują niektórzy przedsiębiorcy, jest cena rozwiązania dedykowanego. Jest ona znacznie wyższa niż aplikacji gotowych. Rozważając wprowadzenie takiego rozwiązania w swojej firmie należy gruntownie przemyśleć rentowność takiej inwestycji. Jakie procesy i w jakim zakresie usprawni? Czy pozwoli na dalsze rozwijanie firmy przy jednoczesnym usprawnieniu obecnie wykonywach zadań?

 

 

Zalety aplikacji dedykowanej, to:

 

-Precyzyjne dopasowanie do potrzeb.

 

-Unikatowe rozwiązanie tworzone specjalnie dla ciebie.

 

-Możliwość przyszłej rozbudowy.

 

-Prostsze wdrożenie.

 

-Łatwość integracji z systemami zewnętrznymi.

 

-Własność do rozwiązania.

 

-Jednorazowy koszt.

 

-Pomoc we wdrożeniu.

 

 

Wady oprogramowania dedykowanego, to:

 

-Możliwość wystąpienia błędów.

 

-Długi czas tworzenia.

 

-W przypadku braku posiadania kodu źródłowego zmiany w rozwiązaniu wprowadzi tylko jego twórca.

 

-Firma programistyczna poznaje know-how twojego biznesu.

 

-Czas zainwestowany w testowanie i wdrożenie.

 

-Cena. 

 

it-consultant


Przeczytaj także 

4 oznaki, że potrzebujesz automatyzacji procesów w firmie
Jak się odbywa przekazanie webowej aplikacji klientowi?
Ile zyskam decydując się na dedykowaną aplikację CRM?
Czego unikać podczas wdrożenia CRM?

 

Ostatnio wdrożyliśmy takie rozwiązanie

 

Dedykowany system produkcji MES/WMS/APS – Wrocław

 

 

 Kontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje