O co pytać przed wyborem firmy programistycznej?

Poszukując firmy programistycznej do wykonania aplikacji dedykowanej, zetkniemy się z wieloma producentami oferującymi swoje usługi. Jak w tym natłoku informacji i ofert wybrać tę najlepszą? To niełatwe zadanie, ale kilka kluczowych pytań może proces ten uprościć.

 

9 pytań do firmy programistycznej

 

1. Czy realizowała podobne projekty?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli ustalić, czy rozważana firma jest w stanie spełnić nasze oczekiwania i wykonać system, którego potrzebujemy.

 

2. Czy zapewnia dostęp do realizacji?

Zanim zdecydujemy się na usługi danej firmy warto zobaczyć choć kilka stworzonych przez nią aplikacji. Przeklikanie funkcjonalności pozwoli na ocenę nie tylko poziomu intuicyjności rozwiązania, ale także jego wyglądu i szybkości działania.

 

3. Ile lat firma jest na rynku?

Pytanie kluczowe, choć odpowiedź nie jest taka oczywista. Nie zawsze firma z najdłuższym stażem najlepiej traktuje klienta lub oferuje najnowocześniejsze rozwiązania. Dlatego nie warto już na samym początku odrzucać firm, które na rynku funkcjonują dopiero od kilku lat.

 

4. Czy dysponuje referencjami klientów?

Dotarcie do opinii klientów pozwala na wyrobienie zdania na temat poziomu obsługi klienta, terminowości czy stylu komunikacji. I tutaj trzeba jednak zachować dozę krytycyzmu: powodzenie projektu zależy w tej samej mierze od zlecającego, jak i od firmy programistycznej.

 

5. Jak wygląda proces tworzenia aplikacji?

Profesjonalna firma programistyczna zapewni klientowi wystarczające zaplecze wiedzowe w zakresie tworzenia aplikacji, by był świadomy nie tylko terminów, ale charakteru wykonywanych czynności. Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób konsultant odpowie na to pytanie, pokaże to poziom jego kompetencji.

 

6. Czy aplikację obejmuje gwarancja?

Dobrze dopytać także o zakres jej obowiązywania oraz czas reakcji w razie zgłaszanych problemów. Jest to kluczowe dla powodzenia użytkowania oprogramowania. Zapewnia także, że nie dojdzie do sytuacji, w której z powodu awarii aplikacji i długiego czasu reakcji, generowane są duże straty.

 

7. Jaki jest całkowity koszt aplikacji?

Obejmuje on kilka składowych, m.in.: ilość oraz zakres funkcjonalności, prawo własności, utrzymanie serwera czy oferowaną pomoc i wsparcie w użytkowaniu rozwiązania. Skrupulatne przeczytanie umowy i dopytanie o szczegóły pozwoli uniknąć nieprzewidzianych kosztów.

 

8. Czy zapewniona jest pomoc przy wdrożeniu?

Wdrożenie aplikacji w firmie, to proces kluczowy dla skutecznego użytkowania. W tym celu dobrze by firma oferowała szkolenia osobiste oraz online, a także pomocniczne materiały na stronie czy blogu. Tylko wtedy możliwe jest efektywne przeprowadzenie tego procesu.

9. Co z wsparciem w użytkowaniu?

Decydując się na usługi firmy programistycznej dobrze jest także zwrócić uwagę, czy oferuje pomoc w czasie użytkowania, związaną np. z konsultacją w zakresie użytkowania funkcjonalności. Taka doraźna pomoc ułatwi korzystanie z rozwiązania w 100% jego możliwości.

 

Maria Pruszyńska

 

Przeczytaj także

Jaką firmę programistyczną wybrać?
Umowa o świadczenie usług informatycznych
Konsultant IT
Faktury w językach obcych

Zobacz nasze realizacje

Oprogramowanie dla drukarni MES

darmowe konsultacje