Na co zwrócić uwagę porównując oferty stworzenia oprogramowania dedykowanego?

Prowadzisz firmę i zależy ci na jej rozwoju. Masz ambitne plany i możliwości, być może chcesz podbić nowy rynek, czy zwiększyć zatrudnienie. Podjąłeś decyzję o zleceniu stworzenia oprogramowania dedykowanego, które proces ten wspomoże. Jak wybrać najlepszą ofertę?

 

skontaktuj-sie-z-nami

 

Na co zwracać uwagę przeglądając oferty?

Na rynku działa wiele firm programistycznych oferujących swoje usługi. Konstruując oferty przedstawiają w nich największe zalety tworzonych rozwiązań. Często jest to cena albo zakres dopasowania.

Doświadczenie firmy oraz realizacje

Nie zawsze są one zaakcentowane, a stanowią istotną wskazówkę dla zlecającego. Możliwość wglądu w projekty danego zespołu programistów pozwoli określić, czy oferowane przez nich aplikacje spełniają oczekiwania klienta. Wielkość firmy nie jest aż tak istotna, jak zadowolenie użytkowników. Warto w sieci poszukać ich opinii, jeśli jest to możliwe. Przeglądając minione projekty dobrze sprawdzić, czy tworzone są w standardzie RWD. Jeśli tak, to dopasują się do dowolnego ekranu, na którym będą wyświetlane.

Etapy tworzenia oprogramowania dedykowanego

Czy firma programistyczna jasno o nich informuje? Czy określa przewidywany czas trwania każdego z nich? Świadczy to o profesjonalizmie oraz rzeczowym podejściu. Przygotowanie rozwiązania powinno składać się z:

-Rozpoznania potrzeb dokonanego wraz z klientem.
-Podpisania umowy o stworzenie oprogramowania dedykowanego.
-Sporządzania dokumentacji i makiety aplikacji, która następnie omawiania jest ze zlecającym.
-Tworzenia aplikacji przez programistów.
-Testowania rozwiązania w firmie wykonującej oprogramowanie oraz przez zlecającego i jego zespół.
-Nanoszenia ewentualnych poprawek.
-Przekazania aplikacji zlecającemu.
-Wdrożenia rozwiązania w firmie.

Pominięcie któregoś etapu może skutkować stworzeniem systemu nie spełniającego oczekiwań lub nieskutecznym użytkowaniem w firmie zlecającego.

W kontekście etapów tworzenia rozwiązania, istotny jest także czas poświęcony na każdy z nich, a także sposób ich realizacji. Szczególnie:

-Jak długo trwa tworzenie dokumentacji i makiety? Czy czas ten jest limitowany i co się stanie, gdy upłynie?
-W jaki sposób testowane jest rozwiązanie i ile razy?
-Czy konsultant prowadzi projekt od początku do końca, czy przekazuje go komuś innemu po stworzeniu makiety?
-Kto otrzymuje prawo własności do stworzonego rozwiązania?

Aby uniknąć nieścisłości w tym zakresie, wszystkie powyższe kwestie znajdują się w umowie, którą zawieramy ze zlecającym. W Kamee zapewniamy nielimitowany czas tworzenia makiety, w której klient może wprowadzać zmiany. Gotową aplikację testujemy dwa razy, tworząc w obrębie naszej firmy dwa niezależne zespoły, które sprawdzają skuteczność działania oprogramowania. Trzeci test przeprowadza klient. Wszystko nadzoruje konsultant, który od początku do końca towarzyszy klientowi w czasie tworzenia oraz wdrażania rozwiązania. Zlecający otrzymuje od nas pełną dokumentację oraz kod źródłowy wraz z prawem własności do dedykowanej aplikacji.

Zakres integracji i możliwość rozbudowy

Czy firma programistyczna umożliwia integrację z innymi, zewnętrznymi systemami, np. pocztowymi, do fakturowania czy magazynowymi? Jak wyglądają możliwości rozbudowy o dodatkowe moduły w przyszłości? W przypadku niektórych firm programistycznych, te dwie kwestie są problematyczne, ponieważ:

-Integracja jest procesem czasochłonnym, które wiele takich firm wycenia bardzo wysoko.
-W zależności od prawa własności do aplikacji, nie zawsze możliwe jest dokonanie rozbudowy przez inną firmę. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie kodu źródłowego strony. Jeśli jednak zlecający zakupił jedynie licencję na użytkowanie rozwiązania, to nim nie dysponuje, a co za tym idzie, dalszej rozbudowy dokonywać może tylko autor aplikacji. W ten sposób zlecający nie może skorzystać z usług innej firmy programistycznej.

 

Czy cena jest najważniejsza?

Jest istotnym czynnikiem branym pod uwagę podczas wyboru firmy programistycznej, nie jest jednak najistotniejsza. Pominięcie wymienionych wyżej elementów oferty stworzenia oprogramowania dedykowanego, może skłonić zlecającego do wyboru rozwiązania, które w dłuższej perspektywie czasu okaże się mniej opłacalne.

 

software-house-krakow

 

Przeczytaj także

Tworzenie oprogramowania na zamówienie
Zalety systemów webowych
Kto powinien wdrożyć system CRM?

Zobacz nasze realizacje

Oprogramowanie do obsługi kursów CRM/ERPKontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje