Zalety i wady systemu WMS

Systemy magazynowe WMS służą do zarządzania i kontroli procesu produkcji. W zależności od potrzeb firmy Zlecającego mają one różne rozbudowanie oraz zakres funkcjonalności. Kiedy zdecydujesz się na rozwiązanie dedykowane, konsultant firmy programistycznej pomoże Ci zdefiniować kluczowe obszary i procesy, których działanie usprawnić ma aplikacja. Dobrze jednak, abyś już poszukując odpowiedniej firmy znał potrzeby Twojego biznesu. Przeczytaj ten tekst, aby dowiedzieć się, jak samodzielnie zdefiniować potrzeby.

Kiedy już znasz potrzeby swojej firmy, nadszedł czas na zastanowienie się, czy system WMS je spełni. Jakie zalety i wady posiadają rozwiązania tej klasy? Poznasz je czytając ten artykuł.

System WMS korzyści W artykule znajdziesz:

  • Siedem zalet systemu do zarządzania magazynem
  • Cztery wady aplikacji WMS

Zalety systemu WMS

Wśród wielu zalet systemu WMS, warto wymienić:

1. Zbieranie informacji o produkowanych towarach. W systemie znajdują się wszystkie aktualne dane dotyczące produkcji, co ułatwia zarządzanie całym procesem. Zgromadzenie ich w jednym systemie, to oszczędność czasu i lepsza organizacja pracy. Zlecając wykonanie dedykowanego systemu WMS, to Ty decydujesz, w jaki sposób dane gromadzone są w systemie. Od Ciebie zależy również, jak są wyświetlane. Rozwiązania tej klasy gwarantują pełne dopasowanie do potrzeb Twojego biznesu.

2. Raporty i wykresy dotyczące produkcji. Wedle Twoich potrzeb w aplikacji WMS może znajdować się graficzne przedstawienie danych dotyczących procesu produkcyjnego. Dzięki temu w łatwy sposób porównasz wyniki dowolnie wybranych okresów lub awarie na hali produkcyjnej, co pozwoli Ci wyciągnąć wartościowe wnioski na przyszłość. Bieżące raporty pozwalają także dostrzec słabe punkty procesu produkcji i dokonać ich optymalizacji. 

3. Aktualizacja danych w czasie rzeczywistym. Zlecając wykonanie dedykowanego systemu WMS, uzyskasz pewność, że wszyscy Twoi pracownicy mają dostęp do bieżących informacji. Wystarczy tylko łącze internetowe oraz login i hasło do systemu. Jest to szczególnie pomocne dla pracowników przebywających na hali, którzy uzyskują dostęp do danych bez konieczności znajdowania się przy komputerze. Zwiększanie mobilności pracowników w tym zakresie, to jedna z możliwości dedykowanego systemu tej klasy.

4. Pełna informacja o stanach magazynowych. Dostęp do aktualnych informacji umożliwia także kontrolę stanów magazynowych. Po ustawieniu w systemie krytycznego poziomu ilości danego towaru dostaniesz komunikat w przypadku jego przekroczenia. Możliwe jest także automatyczne złożenia zamówienia u dostawcy w takiej sytuacji, co oszczędzi Twój czas. Rozwiązania dedykowane są w tej sferze najlepszym wyborem. Żadne gotowe narzędzie nie jest w stanie w tak dopracowany sposób wspomóc pracy Twojego magazynu.

5. Integracja z innymi systemami. Zintegrowanie rozwiązania dedykowanego z inną, zewnętrzną aplikacją, jest o wiele prostsze niż w przypadku systemów gotowych. Najczęściej nasi klienci decydują się na integrację z aplikacjami ERP, służącymi do planowania zasobów przedsiębiorstwa oraz systemem pocztowym Gmail. Możliwości integracji są bardzo rozbudowane, ponieważ firmy dążą do minimalizacji użytkowanego oprogramowania. Jeśli już podczas poszukiwania systemu dla siebie wiesz, że integracja będzie niezbędna, to na wstępie poinfomuj o niej firmę programistyczną.

6. Zarządzanie jakością produkcji i wyeliminowanie przestojów pomiędzy etapami. Dane gromadzone w systemie WMS pozwalają dokładnie przeanalizować proces produkcyjny i podejmowane działania. Tym samym możliwe jest dostrzeżenie elementów nieefektywnych, a następnie ich zoptymalizowanie. Użytkownicy naszych systemów WMS często zwracają uwagę, że system pomógł im usprawnić logistykę pracy w magazynie.

7. Koordynacja wykorzystania zasobów. Wiedząc, jak dokładnie przebiega proces produkcyjny i ile potencjału wymaga, możliwe jest optymalne zaangażowanie pracowników, maszyn i surowców. Dzięki temu unika się zbędnych przestojów, a jakość produktu wzrasta. Tylko dopasowane narzędzie dedykowane jest w stanie zrobić to dokładnie. 

 

system-wms

Panel skanera QR dostępny w jednym z naszych systemów WMS

 

Wady systemów WMS

1. Wiele procesów w systemie jest ze sobą powiązanych – błąd w jednym miejscu powoduje błędy w innych. Tym samym ludzka pomyłka może sprawić, że cały system nie będzie funkcjonował poprawnie. Zabezpieczeniem przed tym są jednak operacje, których w aplikacji wykonać się nie da (np. wydać więcej towaru niż jest na magazynie). Twórcy systemów WMS minimazują ten problem poprzez różnego rodzaju alerty. Ostrzegają one przed wykonaniem danej operacji, która jest niezgodna z zasadami działania systemu. 

2. Niewłaściwe obranie parametrów na początku użytkowania. Jeśli zaprojektowane moduły, kategorie i procesy nie są dopasowane do firmy, dane gromadzone będą w sposób nieefektywny. Tym samym może okazać się, że rozwiązanie nie działa zgodnie z planem. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, w Kamee obejmujemy naszych klientów opieką, która trwa także w czasie wdrożenia aplikacji i po jego zakończeniu. Poświęcenie czasu na konsultacje i stworzenie szczegółowej makiety pozwalają wyeliminować ten problem niemal całkowicie.

3. Nieodpowiednie przydzielenie pracownikom funkcji w systemie. W rozwiązaniach dedykowanych, to od Zlecającego zależy, którzy użytkownicy będą mogli wyświetlać, edytować, dodawać lub usuwać dane. Przydzielenie uprawnień niewłaściwym osobom sprawi, że procesy nie będą przebiegać poprawnie. Zawsze jednak możliwe jest ponowne skontaktowanie się z twórcami systemu WMS i prośba o dokonanie zmian w przydzielonych funkcjach. W sytuacji, gdy rozwiązanie jest webowe, nie stanowi to większego problemu. 

4. Możliwość nieudanego wdrożenia. Jak każda inwestycja, ta także wiąże się z ryzykiem. Aby uniknąć nieudanego wdrożenia ważne jest kompleksowe rozpoznanie potrzeb, wybór kompetentnej firmy programistycznej, konsultowanie z pracownikami, jak powinna wyglądać aplikacja, a także poświęcenie czasu na gruntowne przeszkolenie w zakresie korzystania z rozwiązania. Pracując z klientami dbamy o każdy z tych elementów, aby zagwarantować skuteczne przeprowadzenie projektu. Dlatego nie należy pozwolić, aby lęk przed niepowodzeniem wdrożenia sprawił, że zrezygnujemy ze zlecenia stworzenia dedykowanego systemu WMS. Zalety zdecydowanie przewyższają wady!

 

aplikacja-webowa-wms

Panel stanów magazynowych w jednym z wykonanych przez nas dedykowanych systemów WMS

 

Podsumowując

Zlecenie wykonania dedykowanego systemu WMS wiąże się z ryzykiem, ale odpowiednie przygotowanie i wykonanie projektu gwarantują jego powodzenie. Niezaprzeczalne zalety powodują, że Twoja firma skorzysta na wdrożeniu takiej aplikacji. Aby omówić indywidualne potrzeby Twojej firmy skontaktuj się z nami.

 

Dowiedz się więcej o charakterystyce systemów WMS

 

it-consultant

 

Dowiedz się więcej o tym, jak uniknąć nieudanego wdrożenia aplikacji dedykowanej

Poznaj różnice pomiędzy systemem CRM a ERP

Sprawdź, jak wygląda proces testowania dedykowanej aplikacji webowej

Tak wygląda jedna z naszych ostatnich realizacji: System do komunikacji wewnętrznej intranet – E-commerce – WarszawaKontakt

Kamee Sp. z o.o.

30-147 Kraków, ul. Na Błonie 15/57
NIP: 677 240 70 93     REGON: 36524526200000     KRS: 0000633262Wyślij zapytanie o stworzenie dedykowanego oprogramowania

  • Zapytaj o dane dostępowe do przykładowego systemu.
  • Skorzystaj z darmowych konsultacji.
  • Umów się na prezentację!

darmowe konsultacje