Zalety i wady systemu WMS

Systemy magazynowe WMS służą do zarządzania i kontroli procesu produkcji. W zależności od potrzeb firmy Zlecającego mają one różne rozbudowanie oraz zakres funkcjonalności. Kiedy zdecydujesz się na rozwiązanie dedykowane, konsultant firmy programistycznej pomoże Ci zdefiniować kluczowe obszary i procesy, których działanie usprawnić ma aplikacja. Dobrze jednak, abyś już poszukując odpowiedniej firmy znał potrzeby Twojego biznesu. Jak samodzielnie zdefiniować potrzeby, dowiesz się tutaj.

Kiedy już znasz potrzeby swojej firmy, nadszedł czas na zastanowienie się, czy system WMS je spełni. Jakie zalety i wady posiadają rozwiązania tej klasy?

 

Poznaj zalety i wady systemów WMS i wybierz najlepszą opcję dla Ciebie!

Zalety systemu WMS

1. Zbieranie informacji o produkowanych towarach. W systemie znajdują się wszystkie aktualne dane dotyczące produkcji, co ułatwia zarządzanie całym procesem. Zgromadzenie ich w jednym systemie, to oszczędność czasu i lepsza organizacja pracy.

2. Raporty i wykresy dotyczące produkcji. Wedle Twoich potrzeb w aplikacji WMS może znajdować się graficzne przedstawienie danych dotyczących procesu produkcyjnego. Dzięki temu w łatwy sposób porównasz wyniki dowolnie wybranych okresów lub awarie na hali produkcyjnej, co pozwoli Ci wyciągnąć wartościowe wnioski na przyszłość.

3. Aktualizacja danych w czasie rzeczywistym. Zlecając wykonanie dedykowanej aplikacji webowej, uzyskasz pewność, że wszyscy Twoi pracownicy mają dostęp do bieżących informacji. Wystarczy tylko łącze internetowe oraz login i hasło do systemu.

4. Pełna informacja o stanach magazynowych. Dostęp do aktualnych informacji umożliwia także kontrolę stanów magazynowych. Po ustawieniu w systemie krytycznego poziomu ilości danego towaru dostaniesz komunikat w przypadku jego przekroczenia. Możliwe jest także automatyczne złożenia zamówienia u dostawcy w takiej sytuacji, co oszczędzi Twój czas.

5. Integracja z innymi systemami. Zintegrowanie rozwiązania dedykowanego z inną, zewnętrzną aplikacją, jest o wiele prostsze niż w przypadku systemów gotowych. Najczęściej nasi klienci decydują się na integrację z aplikacjami ERP, służącymi do planowania zasobów przedsiębiorstwa oraz systemem pocztowym Gmail.

6. Zarządzanie jakością produkcji i wyeliminowanie przestojów pomiędzy etapami. Dane gromadzone w systemie WMS pozwalają dokładnie przeanalizować proces produkcyjny i podejmowane działania. Tym samym możliwe jest dostrzeżenie elementów nieefektywnych, a następnie ich zoptymalizowanie.

7. Koordynacja wykorzystania zasobów. Wiedząc, jak dokładnie przebiega proces produkcyjny i ile potencjału wymaga, możliwe jest optymalne zaangażowanie pracowników, maszyn i surowców. Dzięki temu unika się zbędnych przestojów, a jakość produktu wzrasta.

 

Wady systemów WMS

1. Wiele procesów w systemie jest ze sobą powiązanych – błąd w jednym miejscu powoduje błędy w innych. Tym samym ludzka pomyłka może sprawić, że cały system nie będzie funkcjonował poprawnie. Zabezpieczeniem przed tym są jednak operacje, których w aplikacji wykonać się nie da (np. wydać więcej towaru niż jest na magazynie).

2. Niewłaściwe obranie parametrów na początku użytkowania. Jeśli zaprojektowane moduły, kategorie i procesy nie są dopasowane do firmy, dane gromadzone będą w sposób nieefektywny. Tym samym może okazać się, że rozwiązanie nie działa zgodnie z planem. Aby zapobiec takiemu scenariuszowi, w Kamee obejmujemy naszych klientów opieką, która trwa także w czasie wdrożenia aplikacji i po jego zakończeniu.

3. Nieodpowiednie przydzielenie pracownikom funkcji w systemie. W rozwiązaniach dedykowanych to od Zlecającego zależy, którzy użytkownicy będą mogli wyświetlać, edytować, dodawać lub usuwać dane. Przydzielenie uprawnień niewłaściwym osobom sprawi, że procesy nie będą przebiegać poprawnie.

4. Możliwość nieudanego wdrożenia. Jak każda inwestycja, ta także wiąże się z ryzykiem. Aby uniknąć nieudanego wdrożenia ważne jest kompleksowe rozpoznanie potrzeb, wybór kompetentnej firmy programistycznej, konsultowanie z pracownikami, jak powinna wyglądać aplikacja, a także poświęcenie czasu na gruntowne przeszkolenie w zakresie korzystania z rozwiązania. Pracując z klientami dbamy o każdy z tych elementów, aby zagwarantować skuteczne przeprowadzenie projektu.

 

Poznaj zalety i wady systemów WMS i wybierz najlepszą opcję dla Ciebie! Skonsultuj z nami swój projekt

Podsumowując

Zlecenie wykonania dedykowanego systemu WMS wiąże się z ryzykiem, ale odpowiednie przygotowanie i wykonanie projektu gwarantują jego powodzenie. Niezaprzeczalne zalety powodują, że Twoja firma skorzysta na wdrożeniu takiej aplikacji. Aby omówić indywidualne potrzeby Twojej firmy skontaktuj się z nami.

 

 

Dowiedz się więcej o tym, jak uniknąć nieudanego wdrożenia aplikacji dedykowanej

Poznaj różnice pomiędzy systemem CRM a ERP

Sprawdź, jak wygląda proces testowania dedykowanej aplikacji webowej

Tak wygląda jedna z naszych ostatnich realizacji: System do komunikacji wewnętrznej intranet – E-commerce – Warszawa

darmowe konsultacje